Tegoroczny Międzynarodowy SuperFestiwal zgromadził ponad pół tysiąca uczestników. Karczew koło Otwocka był miejscem sportowej rywalizacji 4 narodowości i wspólnego biesiadowania w gronie pracowników i ich rodzin związanych z firmą SuperDrob.
Halę sportową MOSIR w Karczewie wypełniły emocje rozgrywek turnieju piłki nożnej. W dwugodzinnych rozgrywkach uczestniczyły 4 drużyny. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Ukrainy, drugie Polska, a w półfinale meczu o trzecie miejsce wygrali Nepalczycy. Po uroczystości rozdania pucharów, zawodnicy i kibice rozpoczęli wspólny obiad w strefie kuchni świata. Każdy kraj przygotował swoje przysmaki. Pracownicy SuperDrob mogli spróbować ukraińskiego barszczu oraz pysznych ruskich pierogów i kotlecików, nepalskich pierożków samosa oraz napoju mango lassi, mołdawskich „gołąbków” zawijanych w liście z winogron i regionalnego mołdawskiego ciasta. Była też degustacja kuchni tajskiej – zupy z kurczakiem i kokosowym mlekiem oraz deseru tapioka. Można też było popróbować grillowanych polskich produktów z drobiu oraz kaszanki firmy SuperDrob. Na zdrowy deser czekały na uczestników owoce prosto z drzewa z sadów z Czerska oraz z Sobieni Jezior. Goście prezentowali również etniczne stroje i tańce wzbudzające niemałe zainteresowanie.
SuperFestiwal jest odpowiedzią na potrzebę integracji międzynarodowych pracowników zatrudnionych w SuperDrobie.
Szczególnie zakład przetwórstwa drobiu w Karczewie, choć nie tylko tu, jest silnie wspierany przez międzynarodowych pracowników. Od ponad 10 lat, korzystając z pomocy firm partnerskich, firma zatrudnia Ukraińców, Nepalczyków, Mołdawian, Białorusinów.
– Takie inicjatywy pozwalają osobom przyjeżdżającym z daleka, poczuć się dużo lepiej, i tak na prawdę, lepiej integrować się ze społeczeństwem – powiedział Ariel Sobczak, prezes agencji rekrutacji SOLANO.
Randa Ombach, manager CSR z SuperDrob podkreśla także potrzebę budowania oferty wzmacniającej relacje między pracownikami i społecznością lokalną.
– Zobaczyliśmy wiele przykładów zafascynowania odmienną kulturą i pewne naturalne zbliżenie między zwyczajami odmiennych krajów. Gospodarze odwiedzali swoje narodowe stoiska i chętnie nawiązywali nowe kontakty wymieniając się wyrazami zainteresowania i sympatii.
Zaraz po zakończeniu wspólnego biesiadowania rozpoczęły się barwne tańce. Miejscowa społeczność z wielkim zainteresowaniem obserwowała spontaniczne układy taneczne. Nie brakowało braw i wspólnych zdjęć.
Jan Grzegrzółka, dyrektor zakładu w Karczewie wspominał o roli integracji załogi.
– Nasi pracownicy są zaangażowani w codzienną pracę. Szybko się dostosowują do wymagań zakładu i naszych zwyczajów. Firma stara się im pomagać we wszystkich kwestiach związanych z migracją, nową pracą i odnalezieniem się w malowniczej miejscowości pod Warszawą. Dodaje: – Specjalnie dostosowaliśmy system produkcji i rozkład zmian pod to wydarzenie. Dzięki temu zgromadziliśmy ponad 300 pracowników oraz ich rodziny i znajomych.
SuperDrob S.A. jest uznanym producentem drobiu i dań gotowych sprzedawanych w Polsce oraz eksportowanych do UE i krajów azjatyckich. W Polsce posiada 4 zakłady i zatrudnia ponad 2500 osób, generując ponad 1 mld zł rocznie. Główne zakłady firmy znajdują się w Karczewie pod Warszawą, w Łodzi oraz w Lublinie.