Współudział Fundacji Uskrzydlamy w 15. edycji Orszaku Trzech Króli

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, Orszak Trzech Króli wrócił do stolicy. Zorganizowany 6 stycznia 2023 r. zakończył się śpiewająco. I to dosłownie! Zwieńczeniem wydarzenia było huczne, radosne kolędowanie po polsku i ukraińsku. Po raz kolejny Fundacja Uskrzydlamy razem z Westbridge (darczyńca z UK na rzecz Ukrainy), SuperDrob S.A. oraz CPF Poland zostali partnerami stoiska gastronomicznego i koncertu kolęd oraz sponsorem bigosu dla rzeszy wolontariuszy Orszaku. Fundacyjne stoisko z darmową degustacją było wręcz oblegane. Uczestnikom Orszaku zostało rozdanych prawie 2 tys. porcji – ukraińskiej wigilijnej kapusty oraz – kutii (ok. 280 kg). Dla dzieci została przygotowana chrupiąca niespodzianka – pierniczki udekorowane firmowymi logotypami. To zaszczyt móc wspierać tak wyjątkowe wydarzenie, na którym co roku gromadzi się mnóstwo ludzi. Według Organizatora w tegorocznej edycji w samej Warszawie wzięło udział blisko 80 tys. osób.

Podwójnie cieszy fakt licznego przybycia obcokrajowców, szczególnie obywateli Ukrainy. Dla prawosławnych 6 stycznia to dzień wigilii przed Bożym Narodzeniem, dlatego miłą niespodzianką było dla nich wspólne śpiewanie kolęd po ukraińsku oraz degustacja ich narodowych potraw, które znalazły się w centrum tak ważnego wydarzenia. Dzięki temu, mogliśmy wyrazić naszą łączność z Ukraińcami przebywającymi w Polsce, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę. W opinii uchodźców, dania wyszły wyśmienicie. Polacy natomiast byli zachwyceni, że mieli okazję spróbować po trosze dań kuchni ukraińskiej.

Orszak Trzech Króli uosabia i promuje wartości rodzinne, również bardzo bliskie samej Fundacji Uskrzydlamy. Wsparcie tego typu wydarzeń prorodzinnych jest ważne, to – jednoczy, integruje i solidaryzuje ze sobą ludzi, całe rodziny, a także – jak w tym przypadku – różne narodowości.

Największe uliczne jasełka emanowały niezwykłą energią, radością i feerią barw. Efektowny pochód, składał się z aniołków, pastuszków, dwórek i rycerzy, a na jego czele, tuż za gwiazdą majestatycznie kroczyła Święta Rodzina. Korowody, mieniące się różnymi kolorami niczym w kalejdoskopie wyruszyły spod Placu Zamkowego na Plac marsz. Józefa Piłsudskiego. Tam, w urokliwym jarmarkowym otoczeniu, w którym roiło się od straganów można było nabyć świąteczne ozdoby, rękodzieła, upominki czy swojskie jadło. Wszyscy jednak czekali na najważniejszy moment – uroczysty pokłon Trzech Króli oddany Panu Jezusowi. Każdy uczestnik otrzymał śpiewnik i koronę, by wspólnie śpiewać Nowonarodzonemu. W ten sposób różne społeczności mogły przeżyć wyjątkowy czas. Jak zawsze wydarzeniu towarzyszyła wesoła i życzliwa atmosfera oraz pozytywne emocje. 

Radością napawa fakt, że w tym roku Fundacja Uskrzydlamy włączając się w Orszak Trzech Króli mogła w symboliczny sposób wyrazić swoją solidarność z cierpiącym narodem ukraińskim. Cieszymy się, że mogliśmy włączyć się w organizację koncertu ukraińskich kolęd oraz degustację ukraińskich potraw w tym ważnym dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy dniu – wigilii ukraińskich Świąt Bożego Narodzenia. – Randa Ombach, Prezes Fundacji Uskrzydlamy

Dziękujemy Fundacji Orszak Trzech Króli za fantastyczną współpracę. Jednocześnie radujemy się, że po raz kolejny mogliśmy wesprzeć organizację tej jakże niepowtarzalnej, rodzinnej imprezy.

fb-share-icon