Stworzyliśmy integracyjny plac zabaw na Ukrainie

Kontynuacją działań wspierających Ukrainę jest realizacja kolejnego projektu, jakim jest wybudowanie placu zabaw przy ukraińskiej szkole podstawowej w mieście Zvyagel. Fundatorami są Fundacja Rozwoju Społecznego Uskrzydlamy oraz Westbridge Foods Ltd (darczyńca z UK na rzecz Ukrainy). W ostatnich dniach projekt został sfinalizowany. Budowa trwała kilka miesięcy ze względu na panujące wojenne realia. To, co jednak najistotniejsze – udało się.

Nie bez powodu zdecydowaliśmy się wybrać ukraińską firmę produkującą tego typu urządzenia, aby pozwolić zarobić lokalnym mieszkańcom. Niejako wesprzeć w ten sposób ukraińskie rodziny, które muszą mieć za co żyć w tych niezwykle trudnych warunkach.

Integracyjny plac zabaw jest bardzo przemyślany pod kątem atrakcji. Zależało nam, aby stworzyć przestrzeń do wspólnej socjalizacji wszystkich dzieci. Z myślą o dzieciach o specjalnych potrzebach oraz z niepełnosprawnością. Głównym celem jest integracja, a więc ma łączyć dzieci niezależnie od poziomu sprawności i pozwolić zapomnieć o barierach zdrowotnych.  

Zanim powstało to kreatywne i rozwojowe miejsce w pobliżu znajdował się schron, przypominający dzieciom o smutnej rzeczywistości wojennej. Teraz natomiast, pomimo schronu, to miejsce nabrało wielu barw i zaprasza wszystkich do wspólnej zabawy – podczas przerw szkolnych, lekcji wychowania fizycznego czy po lekcjach.

Integracyjny plac zabaw umożliwia również opiekunom i rodzicom aktywnie angażować się w opiekę nad dziećmi. Pozwala wzmacniać i nawiązywać nowe relacje. Taka namiastka normalnego świata jest bardzo potrzebna ukraińskim dzieciom, szczególnie teraz.

Obraz miejsca przed powstaniem placu zabaw:

Zwieńczenie projektu:

fb-share-icon